Recenze ke knize Inheritance

27. března 2012 v 19:05 | Verinka |  Other
Ahoj. Kamarádka mě poprosila, abych tuto recenzi zveřejnila na blogu. Takže přečtěte si a děkuju za každej komentář! :)

INHERITANCE
Christopher Paolini
Čtvrtý díl Odkaz Dračích jezdců

To, na co všichni tak úpěnlivě čekali, je tu. Čtvrtý a poslední díl fantasy série Odkaz Dračích jezdců, ve kterém se hrdina, dračí jezdec Eragon a jeho dračice Safira konečně postaví králi Galbatorixovi. A bůh ví, jak to všechno zvládnou.
V tomto pokračování již válka proti temnému tyranskému králi končí. Jak, to si ovšem budete muset přečíst sami, tak jako jsem musela i já.
Starověký jazyk, nebo-li také jazyk elfů, je v této knize stejně jako v předešlých dílech velice rozšířený. Pokud tímto jazykem sami nemluvíte, pravděpodobně občas nebudete vědět, o čem se hovoří. Samotní elfové jsou ve válce s Vardeny, které řídí až moc odhodlaná, přímo pohádková princezna Nasuada. Eragon je sám o sobě také velice odhodlaný, ale nevěří, že by mohl Galbatorixe porazit. Safira mu hodně pomáhá a v boji je neocenitelná, ale to jsou i všichni ostatní draci jako Trn, Glaedr a dračí Eldunarí, které hrají dost podstatnou roli. Nejzajímavější postavou celé série je však bylinkářka Angela. Vždy má v rukávu nějaká tajemství, na které by jak hrdinové, tak čtenáři rádi znaly odpověď a když promluví, vždy se musím smát. Vždyť to ona je ta, která "snědla Měsíc". Je v ní něco, co ostatní postavy trošku postrádají. Možná je to tím, že má skutečnou živou předlohu, kterou je Paoliniho sestra.
První polovina knihy je o boji. Pouze o dobývání měst a krvežíznivém boji urhalů, trpaslíků a dalších proti Království. Je to, ač velmi zajímavá, tak nepodstatná a také dosti násilná část. Cítit z čtené knihy emoce, bát se, smíchy se popadat za břicho, je velmi náročné, protože to musí být jako živé. Probudit ve čtenáři emoce se Paolinimu nejvíce povedlo během věznění Eragona a Aryi. Cítila jsem se, jako bych byla přímo uprostřed dění. Zrovna tak nechutná část a jak se mu povede!
A konec? Jak jinak by přeci mohl dopadnout, než šťastně. Ale vlastně nijak. Všichni zvědaví, kteří čekali, jak dopadne alespoň vztah mezi elfkou Aryou a Eragonem mohou pouze dál snít své sny. Nikdo se nic nedozví. Až pokud zabrouzdáte na vlnách internetu a dočtete se informaci, že Odkaz bude mít i pátý díl.
Tato fantasy "Bondovka", kde hrdina honí padoucha, padouch vede, ale hrdina přesto zvítězí, je i přes svou předvídatelnost čtivá a fantazii podněcující kniha, která si našla ohromné množství fanoušků po celém světě. I obal jako by Vám mlčky říkal, přečti si mě a toho si velice cením i proto, že když si jí všimnete, zapamatujete si ji. Vše však velmi podkopává Paoliniho přístup, který příběh až zbytečně natahuje a mate tak čtenáře. Z toho důvodu bych jí dala 8,5 bodů z 10. A mohu-li soudit, sestoupí z žebříčku bestsellerů leda až draci začnou žrát trávu!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elizabeth* Elizabeth* | Web | 28. března 2012 v 15:07 | Reagovat

Napsala jsi to moc hezky. :) Já jsem teda nečetla ani jeden díl, jen jsem viděla první film (a taky poslední. :D) fanouškům, kteří četli se prý filmové zpracování nelíbilo. Ale je to zajímavý příběh a možná si tuhle sérii i někdy přečtu. :)

2 creatrix creatrix | 28. března 2012 v 20:16 | Reagovat

Četla jsem všechny kromě této, a už se nemůžu dočkat ař ji budou mít i vknihovně:)) Akorát je škoda že ten film tak zmrvili:D

3 strawbarries strawbarries | Web | 28. března 2012 v 20:17 | Reagovat

zajímavé :-) celkem mě to zaujalo, ale jak se zdá tak bych si to asi nepřečetla, ale kdo ví :-) moc pěkná recenze ale!

4 Luna Luna | Web | 29. března 2012 v 16:56 | Reagovat

Musím sa priznať, že som si prečítala len prvé tri vety- nechcem vedieť, o čom to bude :D Tak sa teším, že je už štvorka!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama